A force platform is a tool used to analyze the performance of athletes measuring
ID: 1790040 • Letter: A
Question
A force platform is a tool used to analyze the performance of athletes measuring the vertical force that the athlete exerts on the ground as a function of time. Starting from rest, a 59.0 kg athlete jumps down onto the platform from a height of 0.720 m. While she is in contact with the platform during the time interval 0 < t < 0.8 s, the force she exerts on it is described by the function below. F = (9 200 N/s)t - (11 500 N/s2)t2 Assume the positive y-axis points upward. (a) What was the athlete's velocity when she reached the platform? j (b) What impulse did the athlete receive from the platform? j (c) What impulse did the athlete receive from gravity while in contact with the platform? j (d) With what velocity did she leave the platform? j (e) To what height did she jump upon leaving the platform?
Explanation / Answer
Given
mass m = 59 kg
Height h = 0.720 m
time duration is 0 < t <0.8s
F = (9200 N/s)t- (11 500 N/s2)t2
a)
athlet's velocity when she reached the platform is
mgh = 0.5*mv^2
v= srt(2gh) = sqrt(2*9.8*0.72) m/s
v = 3.76 m/s
b) impulse did the athlete receive from the platform is
impulse is I = integral (F*t )dt
I = integral ((9200 N/s)t- (11 500 N/s2)t2 )dt
I = 9200*t^2/2 -11500*t^3/3
substituting the value of t =0.8 s we get
I = 981 N.s
c) impulse did the athlete receive from gravity while in contact with the platform is
I-mg = 981 - 59*9.8*0.8 N.s = 518.44 N.s
d) we know that the impulse is change in momentum
` 981 = mv2 - mv1
v2 = (981+59*3.76)/59 m/s = 20.39 m/s
e) height did she jump upon leaving the platform is h = v2^2/2g = 20.39^2/(2*9.8) m = 21.21 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.