A force of 100 N is required to compress a spring by 0.01 m. Determine the force
ID: 1567873 • Letter: A
Question
A force of 100 N is required to compress a spring by 0.01 m. Determine the force needed to compress the spring by 0.05 m. (A) 240 N (B) 10000 N (C) 50000 N (D) 500 N (E) 120 N A spring stretches by 0.01 m when a 5-kg object is suspended from its end. How much mass should be suspended to this spring so that its vibration frequency is f = 3 Hz? (A) 5.34 kg (B) 2.80 kg (C) 10.7 kg (D) 13.8 kg (E) 0.02 kg A flywheel is a solid disk that rotates about an axis that is perpendicular to the disk at its center. Rotating flywheels provide a means for storing energy in the form of rotational kinetic energy. The gasoline burned in a 260-mile trip in a typical midsize car produces about 1.30 times 10^9 J of energy. How fast would a 16-kg flywheel with a radius of 0.32 m have to rotate to store this much energy? Give your answer in rev/min. (A) 538 rev/min (B) 0.01 times 10^5 rev/min (C) 2.70 times 10^5 rev/min (D) 10.8 times 10^5 rev/min (E) 5.40 times 10^5 rev/minExplanation / Answer
problem 14:
spring force=spring constant*compression
for compression=0.01 m, spring force=100 N
==>spring constant=100/0.01=10^4 N/m
for compression of 0.05 m, spring force=10^4*0.05=500 N
so option D is correct.
problem 15:
spring constant=force/compression
=5*9.8/0.01=4900 N/m
frequency=(1/(2*pi))*sqrt(spring constant/mass)
==>3=(1/(2*pi))*sqrt(4900/mass)
==>mass=4900/(2*pi*3)^2=13.791 kg=13.8 kg
so option D is correct.
problem 16:
moment of inertia of the solid disk=0.5*m*r^2
where m=mass=16 kg
r=0.32 m
rotational kinetic energy=0.5*moment of inertia*angular speed^2
==>1.3*10^9=0.5*0.5*16*0.32^2*angular speed^2
==>angular speed=sqrt(1.3*10^9/(0.5*0.5*16*0.32^2))
=5.6337*10^4 rad/s
=4.3798*10^5 rev/min
hence option E is correct.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.