Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A force F=5.00N is applied on an object of mass 4.0kg. What is the magnitude of

ID: 1280952 • Letter: A

Question

A force F=5.00N is applied on an object of mass 4.0kg. What is the magnitude of the acceleration experienced by the object?

1.00m/s2

1.25m/s2

1.5m/s2

1.75m/s2

2.0m/s2

A cart is pulled with a 79.64 newtons force to the right and 182.12 newtons to the left. What is the net force in newtons on the cart?

A mass of an object is 185.27 (in grams). What is its weight in Newtons?

Two carts of mass 1000g and 500g respectively have the same net force exerted on them. Which has larger acceleration?

The 1000g mass

The 500g mass

The acceleration is the same for both carts

More info is needed to answer the question.

Two boxes have mass 10kg and 5kg respectively. Which has more inertia?

The 10kg box

The 5kg box

The have the same inertia.

More info is needed to answer the question.

A.

1.00m/s2

B.

1.25m/s2

C.

1.5m/s2

D.

1.75m/s2

E.

2.0m/s2

Explanation / Answer

Accleration; a=F/m=1.25 m/s^2

Net force on the cart = (182.12-79.64)=102.48 towards the left

Weight of the object = mg=0.18527*9.8=1.81N

The lighter cart will have greater accleration i.e. the cart of 500g

More info is needed to answer the question as inertia depends in the state of the body either rest or motion.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote