Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A block of mass m 1 = 2.15 kg and a block of mass m 2 = 5.85 kg are connected by

ID: 1789253 • Letter: A

Question

A block of mass m1 = 2.15 kg and a block of mass m2 = 5.85 kg are connected by a massless string over a pulley in the shape of a solid disk having radius R = 0.250 m and mass M = 10.0 kg. The fixed, wedge-shaped ramp makes an angle of = 30.0° as shown in the figure. The coefficient of kinetic friction is 0.360 for both blocks.

(a) Draw force diagrams of both blocks and of the pulley.

This answer has not been graded yet.


(b) Determine the acceleration of the two blocks. (Enter the magnitude of the acceleration.)
m/s2

(c) Determine the tensions in the string on both sides of the pulley.

left of the pulley N right of the pulley N

Explanation / Answer

m2 provides the motive force:

Fm = m*g*sin = 5.85kg * 9.8m/s² * sin30.0º = 28.665 N

and both blocks resist motion with friction:

Ff = µ*m1*g + µ*m2*g*cos

Ff = 0.360 * 9.8m/s² * (2.15 + 5.85*cos30.0º)kg = 25.46 N

for a net force Fnet = Fm - Ff = 3.206 N

The equivalent mass of the pulley is Meq = ½ * 10.0kg = 5 kg

(since its moment of inertia is I = ½mr²)

so the total mass

m = m1 + m2 + Meq = 13 kg

(b) acceleration a = Fnet / m = 3.206N / 13kg = 0.247 m/s²

(c) Left side:

m1 * a = T1 - µ*m1*g

2.15kg * 0.247m/s² = T1 - 0.360 * 2.15kg * 9.8m/s²

T1 = 8.12 N

Right side:

m2*a = m2*g*sin - T2 - µ*m2*g*cos

5.85kg * 0.247m/s² = 5.85kg * 9.8m/s² * (sin30.0º - 0.360 * cos30.0º) - T2

T2 = 9.35 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote