5) In a primary coil, the current (1) is initially 3.4 A. After a tine t1) of 0.
ID: 1788884 • Letter: 5
Question
Explanation / Answer
magnetic flux in secondary coil , phi = M*I
induced emf = rate of change in flux emf = -M*dI/dt
dI = change in current I2 - I1 = 1.6-3.4 = -1.8 A
dt time interval = 0.14 s
M = mututal inductance
emf = 0.12 V
M = emf*dt/dI
M = 0.12*1.8/0.14
M = 1.542 H
=================================
6)
object distance do = 4950 cm
focal length f = -22.2 cm
image distance di = ?
1/do + 1/di = 1/f
1/4950 + 1/di = -1/22.2
image distance di = 22.2 cm
------------------------
(b)
image distance is negative
image is imaginary
=========================
c)
magnification m = -di/do = 20.1/4950 = 0.004
m is positive
image is upright
---------------------------
d)
m < 1
the image is reduced
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.