CAN YOU PLEASE SHOW THE STEPS THAT LEAD TO THE ANSWER? THE RIGHT ANSWER IS 2.65.
ID: 1788194 • Letter: C
Question
CAN YOU PLEASE SHOW THE STEPS THAT LEAD TO THE ANSWER? THE RIGHT ANSWER IS 2.65. THANKS IN ADVANCE.
A vertically oriented spring with spring constant k has an equilibrium length xo, so one end is xo above the ground. The spring is compressed an amount 1 from its equilibrium length x0. A small dart of mass M is then launched from the spring and reaches a maximum height yi above the ground. Xo=1.5m, x,-0.6m, and yi-6.7m. The spring is now compressed by a new amountx2 0.3m. What height y2 does the dart reach in this case? Answer in meters Answer: 1.56 The correct answer is: 2.65Explanation / Answer
x0=1.5m, x1= 0.6m, y1=6.7m
Let us first find spring constant k
Use law of conservation of energy
Initial spring KE = Final gravitational energy
½*kx2 = Mgh
For first case,
½*kx2 = Mgh
½*k*x12 = Mg(y1- x0 + x1)
Plugging values x1 = 0.6,
½*k*0.6^2 = M*9.8*(6.7-1.5+0.6)
k/M = [2*9.8*(6.7-1.5+0.6)]/0.6^2
k/M = 315.78 N /m^2
For second case, x2 = 0.3 m we can build the eqn as below,
½*k*0.3^2 = M*9.8*(y2 -1.5-x2)
Plugging values,
k/M = [2*9.8*(y2 –1.5-0.3)]/0.3^2
315.78= [2*9.8*(y2 -1.5+ 0.3)]/0.3^2
y2 = 2.65m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.