A point source of light is submerged 2.4 m below the surface of a lake and emits
ID: 1787515 • Letter: A
Question
A point source of light is submerged 2.4 m below the surface of a lake and emits rays in all directions. On the surface of the lake, directly above the source, the area illuminated is a circle. What is the maximum radius that this circle could have? Additional Materials Section 263 . paints CJ10 26 P 033 The drawing shows a crystalline quartz slab with a rectangular cross section. A ray of light strikes the slab at an incident angle of ": 270, enters the quartz, and travels to point P. This slab is surrounded by a fluid with a refractive index n. What is the maximum value of n such that total internal reflection occurs at point P? (nquartz -1.544) Additional Materials LSecion 26.3 For light that originates within a liquid and strikes the liquid/air interface, the critical angle is 37. What is Brewster's angle for this light? Additional Materials Section 264 A ray of sunlight is passing from diamond into crown glass; the angle of incidence is 28.00°. The indices of refraction for the blue and red components of the ray are: blue (ndiamond = 2.444, ncrown glass = 1.531), and red (ndiamond -2.410, ncrown glass-1.520). Determine the angle between the refracted blue and red rays in the crown glass.Explanation / Answer
at critical angle condition
nwater*sinC = nair*sin90
(4/3)*sinc = 1
c = 48.6 degrees
tanC = R/h
R = h*tanc = 2.4*tan48.6 = 2.72 m
=============
from snell law of refraction
n*sintheta1 = nquartz*sintheta2 ......(1)
at point P
for critical angel angel of refraction in fluid = 90
nquartz*sin(90-theta2) = n*sin90
nquartz*costheta2) = n*sin90.............(2)
from 1 & 2
tantheta2 = sintheta1
tantheta2 = sin27
theta2 = 24.4
n*sin27 = 1.544*sin24.4
n = 1.405 <<-------------ANSWER
==============================
sinC = nair/nliquid
nliquid = sinC*nair = sinC*1
nliquid = sinC
tantheta_b = nliquid/nair
tan(theta_b) = sinC
brewsters angle = 31 degrees
==============================
for blue rays
ndiamond*sini = ncrown*sinr1
2.444*sin28 = 1.531*sinr1
r1 = 48.54 degrees
for red rays
ndiamond*sini = ncrown*sinr2
2.41*sin28 = 1.52*sinr2
r2 = 48.1 degrees
angel between blue and red rays = r1 - r2 = 0.44 degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.