A point source of light is submerged 2.8 m below the surface of a lake and emits
ID: 1570048 • Letter: A
Question
A point source of light is submerged 2.8 m below the surface of a lake and emits rays in all directions. On the surface of the lake, directly above the source, the area is a circle. What is the maximum radius that this circle could have? 3.18 m The drawing shows a crystalline quartz slab with a rectangular cross section. A ray of light strikes the slab at an incident angle of theta_1 = 32 degree., enters the quartz, and travels to point P. slab is surrounded by a fluid with a refractive index n. What is the maximum value of n such that total internal reflection occurs at point P? ) = 1.544) 1.170Explanation / Answer
theta1 = 32 deg ; n = 1.544
from Snell's law,
n1 sin(theta1) = n2 sin(theta2) (1)
At point P,
n2 sin(theta2) = n3 sin(theta3)
n2 sin(90 - theta2) >= sin90
n2 cos(theta2) >= n1
n1 = n(max) = n2 cos(theta2) (2)
(1)/(2)
sin(theta1) = tan(theta2)
theta2 = tan-1 [sin(theta1)] = tan -1 [sin32] = 27.92 deg
n(max) = n2 cos(theta2)
n(max) = 1.544 x cos27.92 = 1.364
Hence, n(max) = 1.364
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.