Searching 2:55 PM capa9.phy.oh.o.edu Linearly polarized light with an intensity
ID: 1786736 • Letter: S
Question
Searching 2:55 PM capa9.phy.oh.o.edu Linearly polarized light with an intensity of 4.90 W/m2 passes through a polarizer whose transmission axis is tilted at an angle of = 65.0° clockwise relative to the vertical. The polarization angle, , for the incoming light is 19.5° Linearly Polarized Light 7 What is the intensity of the light once it has passed through the polarizer? Subnmit Answer Tries 0/10 What is the angle of polarization of the light once it has passed through the polarizer? Measure the angle elative to the vertical. (Use deg for degrees.) Counter-clockwise Clockwise Submit Answer Tries 0/10Explanation / Answer
as polarized light passes through the polarizer,
I = I1 (cos(phi))^2
phi = 65 - 19.5 = 45.5 deg
I = (4.90) (cos45.5)^2 = 2.41 W/m^2 .........Ans
angle of polarization = 65 deg
clockwise .........Ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.