A counterweight of mass m = 5.00 kg is attached to a light cord that is wound ar
ID: 1786702 • Letter: A
Question
A counterweight of mass m = 5.00 kg is attached to a light cord that is wound around a pulley as shown in the figure below. The pulley is a thin hoop of radius R 7.00 cm and mass M-1.00 kg. The spokes have negligible mass. (a) What is the net torque on the system about the axle of the pulley? magnitude direction | Select N·m (b) when the counterweight has a speed v, the pulley has an angular speed = v/R. Determine the magnitude of the total angular momentum of the system about the axle of the pulley. kg·m)v (c) Using your result from (b) and = dL/dt, calculate the acceleration of the counterweight. (Enter the magnitude of the acceleration.) m/sExplanation / Answer
given m = 5kg
R = 7 cm = 0.07 m
M = 1 kg
a. net torque on the axle of the system = mg*R = T
T = 5*9.81*0.07 = 3.4335 Nm
direction - counterclockwise
b. moment of inertia of the whole system = MR^2 + mR^2 = 6*0.07^2 = 0.0294 kg m^2
hence
angular momentum = Iw
but w = v/R
hennce
angular momentum = Iv/R = 0.42v kg m
c. now, T = dL/dt
so, 3.4335 = 0.42*a
a = 8.175 m/s/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.