A counterweight of mass m = 5.20 kg is attached to a light cord that is wound ar
ID: 1373062 • Letter: A
Question
A counterweight of mass m = 5.20 kg is attached to a light cord that is wound around a pulley as shown in the figure below. The pulley is a thin hoop of radius R = 9.00 cm and mass M = 1.30 kg. The spokes have negligible mass.
(a) What is the net torque on the system about the axle of the pulley?
magnitude _______ N A counterweight of mass m = 5.20 kg is attached to a light cord that is wound around a pulley as shown in the figure below. The pulley is a thin hoop of radius R = 9.00 cm and mass M = 1.30 kg. The spokes have negligible mass. L with arrow/dt, calculate the acceleration of the counterweight. (Enter the magnitude of the acceleration.) _________ m/s2 tau (a) What is the net torque on the system about the axle of the pulley? magnitude _______ N A m direction (to the right along the axis of rotation) or (to the left along the axis of rotation) (b) When the counterweight has a speed v, the pulley has an angular speed ? = v/R. Determine the magnitude of the total angular momentum of the system about the axle of the pulley. ( _______ kg A m)v (c) Using your result from (b) andExplanation / Answer
Here ,
M = 1.30 Kg
R = 0.09 m
m = 5.20 Kg
a)
Here , Let the tension in the string is T
Now, acceleration of the block ,a = net force/effiective mass
a = (5.20 *9.8)/(5.20 + 0.5 * 1.3 R^2/R^2)
a = 8.71 m/s^2
Now , mg - T = ma
5.2 *9.8 - T = 5.2 * 8.71
T = 5.66 N
Torque = 5.66 * 0.09
TOrque = 0.51 N.m
the direction of torque is left of axle
B)
Angular momemtum = 0.5 * 1.3 * 0.09^2 * v^2 /.09^2 + 5.2 * .09 * v
Angular momemtum = (1.118 kg.m)v
C)
the acceleration of wounterweight is 8.71 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.