A counterweight of mass m = 4.60 kg is attached to a light cord that is wound ar
ID: 1521622 • Letter: A
Question
A counterweight of mass m = 4.60 kg is attached to a light cord that is wound around a pulley as shown in the figure below. The pulley is a thin hoop of radius R = 6.00 cm and mass M = 2.20 kg. The spokes have negligible mass. (a) What is the net torque on the system about the axle of the pulley? |T| (rounded to one decimal) = Nmiddotm direction (type r if the direction is to the right along the axis of rotation/type I if the direction is to the left along the axis of rotation) = (b) Calculate the acceleration of the counterweight, |a| (rounded to two decimals) = m/s^2.Explanation / Answer
The torqu on the pulley is given by
T = (F - ma)d = 4.6 * 10 * 0.06 = 0.9Nm (note that i have taken g = 10 , answer will vary if g =9.8)
The direction of torque is along the arrow shown in the figure.
F - T = ma
T = Ma
a = g m / (M+m) = 6.76 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.