A counterweight of mass m = 4.10 kg is attached to a light cord that is wound ar
ID: 1907083 • Letter: A
Question
A counterweight of mass m = 4.10 kg is attached to a light cord that is wound around a pulley as shown in the figure below. The pulley is a thin hoop of radius R = 7.00 cm and mass M = 2.70 kg. The spokes have negligible mass. What is the net torque on the system about the axle of the pulley? magnitude N . m direction When the counterweight has a speed v, the pulley has an angular speed to = v/R. Determine the magnitude of the total angular momentum of the system about the axle of the pulley. v Using your result from (b) and tau = dL/dt, calculate the acceleration of the counterweight. (Enter the magnitude of the acceleration.) m/s2Explanation / Answer
torque = mgr = 4.1*9.8*0.07 =2.8126 the angular momentum = mvr=mwr^2 (either of them or correct) angular acceleration = rg =0.07*9.8 =0.686 m/s2 cheers :)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.