A system of four particles moves along one dimension. The center of mass of the
ID: 1785836 • Letter: A
Question
A system of four particles moves along one dimension. The center of mass of the system is at rest, and the particles do not interact with any objects outside of the system. Find the velocity, V4, of particle 4 at t 2.83 s, given the following details for the motion of particles 1, 2 and 3: m/s,×, m / s 2) x 1 m/s*)×1 Particle 1: m1=2.05 kg, Particle 2: m,-2.93 kg, Particle 3: m3 = 4.25 kg, Particle 4 m4-4.67 kg, v,A=(6.09 v2 (r) = (7.83 v3(d= (7.87 m/s) + (0.321 m / s) + (0.399 m/s) + (0.321 Number m/ sExplanation / Answer
Given m1 = 2.05 kg, m2 = 2.93 kg, m3 = 4.25 kg, m4 = 4.67 kg
At time t1 = 2.83 s
v1 = 6.09 + (0.321 * 2.83) = 6.99 m/s
v2 = 7.83 + (0.39 * 2.83) = 8.93 m/s
v3 = 7.87 + (0.321 * 2.83) = 8.77 m/s
v4 = ?
the center of mass of velocity of the system is given by
vcm = (m1*v1 + m2*v2 + m3*v3 + m4*v4) / (m1 + m2 + m3 + m4)
0 = (2.05*6.99 + 2.93*8.93 + 4.25*8.77 + 4.67*v4) / (2.05 + 2.93 + 4.25 + 4.67)
v4 = - 16.65 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.