No Service 8:31 PM webwork.phys.yorku.ca (1 point) THE PROBLEM A piece of DNA is
ID: 1784213 • Letter: N
Question
No Service 8:31 PM webwork.phys.yorku.ca (1 point) THE PROBLEM A piece of DNA is observed to stretch by d=28 m when a mass of m=0.12 ng is hanging from it. How far must you stretch a piece of DNA to store E-20 aJ of energy? PAPER SOLUTION Solve the problem on paper first, including all four IDEA steps. You will become a better physicist that way! Have you finished your paper solution already? o yes no INTERPRET Identify all of the true statements. A. DNA obeys Hooke's law exactly B. We do not need Hooke's law for this physics problem C. Hooke's law is only validExplanation / Answer
Here L = sqrt (2 E/(mg/d))
= sqrt (2*20e-18 /(0.12e-12*9.8/28e-6))
= 3.086e-5 m
=30.86 um
E = 20e-18/1.6e-19
= 125 eV answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.