As your probably know, water is composed of two hydrogen atoms and an oxygen ato
ID: 1782365 • Letter: A
Question
As your probably know, water is composed of two hydrogen atoms and an oxygen atom. (We will learn about the force that holds these atoms together in Physics II.) All water molecules have the same shape. As shown in the expanded schematic on the left (all of the atoms would actually be much bigger), the 2.7×1026 kg oxygen atom (O) is a distance r = 9.6×1011 m away from each 3.3×1027 kg hydrogen atom (H). The angle between the imaginary lines connecting the hydrogens to the oxygen is 104.5 .
104.50Explanation / Answer
angle which each hydrogen makes with origin = 104.5/ 2= 52.25 degree
Xcm = ( 2.7 x 10^-26 ) ( 0) + 2 ( 2.7 x 10^-27)(9.6 x 10^-11) cos 52.25 / ( 2.7 x 10^-26 + 2x 3.3 x 10^-27)
Xcm = 51.84 x 10^ -38 cos 52.25 / (3.36 x 10^ -26)
Xcm = 9.44 x 10^ -12 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.