As your plane circles an airport, it moves in a horizontalcircle of radius 2100
ID: 1737163 • Letter: A
Question
As your plane circles an airport, it moves in a horizontalcircle of radius 2100 m with a speed of 380 km/h. If the lift ofthe airplane's wings is perpendicular to the wings, at what angleshould the plane be banked so that it doesn't tend to slipsideways? In the solution below I was wondering, where does the(5/18)m/s come from and how you would go about finding this number?I understand the rest of the solution I was just unsure aboutthis one part. Giventhat Radius of thehorizontal circle is (r) = 2100m Speed of theplane (v) = 380km/h = 380*(5/18)m/s = 105.5m/s Acceleration dueto gravity(g) =9.81m/s2 If we choose the positive y axis topoint vertically upward and the x direction to point toward thecenter of the circle, then N is at an angle since it isperpendicular to the banked surface. This angle is the exact theta wewould be looking for to represent the banking angle of theroadway. Thus, N has horizontal and verticalcomponents (N = (Nsin)x + (Ncos)y)and W = -Wy = -mgy First, we can determine N from thecondition Fy = 0: Fy = Ncos-W = 0 N = W/cos = mg/cos.................(1) And Fx =Nsin =max =macp =mv2/r Thus, Nsin =(mg/cos)sin =mv2/r ( from equation (1) ) The plane banked with an angleis tan = v2/gr Or =tan-1(v2/gr) =tan-1 ([105.55m/s]2/[9.81m/s2][2100m]) =tan-1 (0.5408) =28.41 =280 As your plane circles an airport, it moves in a horizontalcircle of radius 2100 m with a speed of 380 km/h. If the lift ofthe airplane's wings is perpendicular to the wings, at what angleshould the plane be banked so that it doesn't tend to slipsideways? In the solution below I was wondering, where does the(5/18)m/s come from and how you would go about finding this number?I understand the rest of the solution I was just unsure aboutthis one part. Giventhat Radius of thehorizontal circle is (r) = 2100m Speed of theplane (v) = 380km/h = 380*(5/18)m/s = 105.5m/s Acceleration dueto gravity(g) =9.81m/s2 If we choose the positive y axis topoint vertically upward and the x direction to point toward thecenter of the circle, then N is at an angle since it isperpendicular to the banked surface. This angle is the exact theta wewould be looking for to represent the banking angle of theroadway. Thus, N has horizontal and verticalcomponents (N = (Nsin)x + (Ncos)y)and W = -Wy = -mgy First, we can determine N from thecondition Fy = 0: Fy = Ncos-W = 0 N = W/cos = mg/cos.................(1) And Fx =Nsin =max =macp =mv2/r Thus, Nsin =(mg/cos)sin =mv2/r ( from equation (1) ) The plane banked with an angleis tan = v2/gr Or =tan-1(v2/gr) =tan-1 ([105.55m/s]2/[9.81m/s2][2100m]) =tan-1 (0.5408) =28.41 =280 Giventhat Radius of thehorizontal circle is (r) = 2100m Speed of theplane (v) = 380km/h = 380*(5/18)m/s = 105.5m/s Acceleration dueto gravity(g) =9.81m/s2 If we choose the positive y axis topoint vertically upward and the x direction to point toward thecenter of the circle, then N is at an angle since it isperpendicular to the banked surface. This angle is the exact theta wewould be looking for to represent the banking angle of theroadway. Thus, N has horizontal and verticalcomponents (N = (Nsin)x + (Ncos)y)and W = -Wy = -mgy First, we can determine N from thecondition Fy = 0: Fy = Ncos-W = 0 N = W/cos = mg/cos.................(1) And Fx =Nsin =max =macp =mv2/r Thus, Nsin =(mg/cos)sin =mv2/r ( from equation (1) ) The plane banked with an angleis tan = v2/gr Or =tan-1(v2/gr) =tan-1 ([105.55m/s]2/[9.81m/s2][2100m]) =tan-1 (0.5408) =28.41 =280 If we choose the positive y axis topoint vertically upward and the x direction to point toward thecenter of the circle, then N is at an angle since it isperpendicular to the banked surface. This angle is the exact theta wewould be looking for to represent the banking angle of theroadway. Thus, N has horizontal and verticalcomponents (N = (Nsin)x + (Ncos)y)and W = -Wy = -mgy First, we can determine N from thecondition Fy = 0: Fy = Ncos-W = 0 N = W/cos = mg/cos.................(1) And Fx =Nsin =max =macp =mv2/r Thus, Nsin =(mg/cos)sin =mv2/r ( from equation (1) ) The plane banked with an angleis tan = v2/gr Or =tan-1(v2/gr) =tan-1 ([105.55m/s]2/[9.81m/s2][2100m]) =tan-1 (0.5408) =28.41 =280Explanation / Answer
Its just a conversion from km/hr to m/s . 1 km/hr = 1000 m /3600 s = 10 / 36 m/s = 5/18 m/s . Notice in the problem they give you the speed in km/hr, butyou have to work with standard units of m/s. So the person whowrote the solution converted in the middle of the calculation bymultiplying by 5/18.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.