A 170-g object is fixed to the end of a spring that has a spring constant of 15.
ID: 1782004 • Letter: A
Question
A 170-g object is fixed to the end of a spring that has a spring constant of 15.0 N/m. The object is displaced 15.0 cm to the right and released from rest at t = 0 to slide on a horizontal, frictionless table.
1)
Calculate the first time when the object is at the equilibrium position. (Express your answer to three significant figures.)
express in s
2)
What is the first time when the object is 10.0 cm to the left of equilibrium? (Express your answer to three significant figures.)
express in s
3)
What is the first time that the object is 5.00 cm to the right of equilibrium, moving toward the left? (Express your answer to three significant figures.)
express in s
Explanation / Answer
1. time period, T = 2 pi sqrt(m/k)
= 2 pi sqrt(0.170 / 15)
= 0.669 sec
time taken to reach eq. position from eterem,
t = T/4 = 0.167 s
2. x = A cos(wt)
w = sqrt(k/m) = 9.4 rad/s
-0.10 = 15 cos(9.4t)
t = 0.245 sec
3. 5 = 15 cos(9.4t)
t = 0.131 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.