To suck lemonade of density 1030 kg/m3 up a straw to a maximum height of 4.83 cm
ID: 1780857 • Letter: T
Question
To suck lemonade of density 1030 kg/m3 up a straw to a maximum height of 4.83 cm, what minimum gauge pressure (in atmospheres) must you produce in your lungs?
the tolerance is +/-2%
To suck lemonade of density 1030 kg/m3 up a straw to a maximum height of 4.83 cm, what minimum gauge pressure (in atmospheres) must you produce in your lungs?
the tolerance is +/-2%
To suck lemonade of density 1030 kg/m3 up a straw to a maximum height of 4.83 cm, what minimum gauge pressure (in atmospheres) must you produce in your lungs?
the tolerance is +/-2%
the tolerance is +/-2%
Explanation / Answer
rho = 1030 kg/m^3
g = 9.8 m/s^2
h = 4.83 cm = 0.0483 m
usE:
P = rho*g*h
= 1030 kg/m^3 * 9.8 m/s^2 * 0.0483 m
= 487.5 N/m^2
= 487.5 Pa
= 487.5/101325 atm ( because 1 atm = 101325 Pa)
= 4.81*10^-3 atm
Answer: 4.81*10^-3 atm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.