Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Hudson county Community college STEM Division: PHY 111-02 1. In the figure, two

ID: 1780468 • Letter: H

Question

Hudson county Community college STEM Division: PHY 111-02 1. In the figure, two wooden blocks each of 0.30 kg mass are connected by a string that passes over a very light frictionless pulley. One block slides on a horizontal table, while the other hangs suspended by the string, as shown in the figure. At time O, the suspended block is 0.80 m over the floor, and the blocks are released from rest. After 2.5 s, the suspended block reaches the floor. What is the coefficient of kinetic friction between the table and the sliding block? 0.80 m

Explanation / Answer


along vertical


initila velocity voy = 0


displacement y = -0.8 m

acceleration ay = -a


time t = 2.5 s

y = voy*t + (1/2)*ay*t^2

-0.8 = 0 -(1/2)*a*2.5^2

acceleration of the system a = 0.256 m/s^2

=========================


for mass A


T - uk*mA*g = mA*a ....(1)


for mass B

mB*g - T = mB*a..........(2)


from 1 & 2

mB*g - uk*mA*g = a*(mA+mB)

0.3*9.8 - uk*0.3*9.8 = 0.256*(0.3+0.3)


coefficient of friction uk = 0.948 <<<<---ANSWER

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote