A rocket-powered hockey puck has a thrust of 2.50 N and a total mass of 2.10 kg
ID: 1780357 • Letter: A
Question
A rocket-powered hockey puck has a thrust of 2.50 N and a total mass of 2.10 kg . It is released from rest on a frictionless table, 2.30 m from the edge of a 1.30 m drop. The front of the rocket is pointed directly toward the edge.
How far does the puck land from the base of the table?
Please use the numbers that are provided in the question so that I can see what I am doing incorrectly.Thank you very much in advance.
Here are my wrong answers so far:
Please use the numbers that are provided in the question so that I can see what I am doing incorrectly. Thank you very much in advance.
Problem 8.36 Part A A rocket-powered hockey puck has a thrust of 2.50 N and a total mass of 2.10 kg. It is released from rest on a frictionless table, 2.30 m from the edge of a 1.30 m drop. The front of the rocket is pointed directly toward the edge. How far does the puck land from the base of the table? Express your answer with the appropriate units. ] ? alue Units Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
acceleration
a=F/m =2.5/2.1=1.19 m/s2
From
V2=Vo2+2ad
V2=0+2*1.19*2.3
V=2.34 m/s
From
Y=Yo+Vot-1(1/2)gt2
-1.3=0+0-(1/2)*9.8*t2
t=0.515 s
From
X=Vt+(1/2)at2 =2.34*0.515+(1/2)*1.19*0.5152
X=1.363 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.