Question 5.1a The figure shows a box of mass m-4.55 kg puiled to the right acros
ID: 1780019 • Letter: Q
Question
Question 5.1a The figure shows a box of mass m-4.55 kg puiled to the right across a horizontal surface by a constant tension force of magnitude T- 29.5 N. The tension force is inclined at an angle 0-24.0° above the horizontal and the friction force has magnitude 12.5 N. The box is puled a distance d-1.75 m. Determine the work done on the box by the tension force, the normal force, and the kinetic friction force. We'l use W War and Wa to represent the magnitudes of the normal, and friction forces, respectively WTExplanation / Answer
Given,
m = 4.55 kg ; T = 29.5 N ; theta = 24 deg ; Ff = 12.5 N
The work done by the tension force is:
Wt = T d cos(theta)
Wt = 29.5 x 1.75 x cos24 = 47.16 J
Hence, Wt = 47.16 J
The work done by the normal force is zero.
Wn = 0 J
The work done by the frictional force is:
Wf = Ff d cos(theta)
Wf = 12.5 x 1.75 x cos24 = 19.98 J
Hence, Wf = 19.98 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.