4. A child with mass 38.0 kg rides a Ferris Wheel that has a radius of 17.2 mete
ID: 1779861 • Letter: 4
Question
4. A child with mass 38.0 kg rides a Ferris Wheel that has a radius of 17.2 meters. The wheel rotates at constant speed and completes one revolution in 24.0 seconds. Find the normal force the seat exerts on the child when he is: (a) at the bottom of the wheel and (b) at the top of the wheel. 4. A child with mass 38.0 kg rides a Ferris Wheel that has a radius of 17.2 meters. The wheel rotates at constant speed and completes one revolution in 24.0 seconds. Find the normal force the seat exerts on the child when he is: (a) at the bottom of the wheel and (b) at the top of the wheel.Explanation / Answer
frequency
f = 1 / 24s
w = 2pi*f = 2pi/24s
acceleration a = w^2r = (2pi*/24)^2*(17.2) =1.77 m/s^2
a) F = ma = 38kg*(g + a) = 38*(9.8 + 1.177) = 417.15N
b) F = 38kg*(g - a) = 327.64 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.