4. A Gallup Poll (June 1-4, 2013) interviewed a random sample of 1529 adults (18
ID: 2922200 • Letter: 4
Question
4. A Gallup Poll (June 1-4, 2013) interviewed a random sample of 1529 adults (18 years or older). The people in the sample were asked about their level of confidence in a variety of institutions in the United States. Here are the results for small and big businesses No 027 007 000 0.0 Big 0.09 0.13 043 031 002 0.02 Great Quite deal a lot Some little None opinion Very Small 0.29 036 business business Determine the probability that a randomly chosen person has at least some confidence in small businesses. Find the similar probability for big businesses (Fill in the blanks below and give your answers to 2 decimal places.) The probabilities are for small businesses and for big businesses.Explanation / Answer
(a) For small businesses,
P(At least some confidence) = 0.29 + 0.36 + 0.27 = 0.92
(b) For big businesses,
P(At least some confidence) = 0.09 + 0.13 + 0.43 = 0.65
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.