Item 2 Part A At noon on a sunny day, the intensity of sunlight is 1000 W/m2. A
ID: 1778623 • Letter: I
Question
Item 2 Part A At noon on a sunny day, the intensity of sunlight is 1000 W/m2. A student uses a circular lens 6 em in diameter to focus light from the sun onto a 4.8-nm-diameter spot How much light power does the lens capture? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units P- 2.46W Submit My Answers Give Up Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining Part B What is the intensity in the focused spot? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units IValue Units SubmitExplanation / Answer
power that can be captured is given by
A) power P = E.S = E.S = 1000*pi*(0,06)^2/4 = 2.826 W
intensity of the focussed spot is given by
B) E = E.S/S = E.(D/D)² = 1000*(0.06m /0.0048m) ^2 = 1.56×10^5W/m²
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.