Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

5. A car moves slowly in a straight line and its distance, as a function of time

ID: 1777620 • Letter: 5

Question

5. A car moves slowly in a straight line and its distance, as a function of time, is plotted on the graph below: (1s a,35 m) 20 15 s,15 m) 15 20 10 Time (sec) 5.00 seconds after a stopwatch begins, the car is at point A which is 15.0 m from the origin. After 15.0 s it is at Point B which is 35.0 m from the origin. a) What is its speed at point A? b) What is its speed at point B? c) What is its average speed in going from point A to point B? d) What is its acceleration in going from point A to point B?

Explanation / Answer

as the graph between time and distance is a straight line,

=> constant velocity = slope of line = (35 -15)/(15 - 5) = 2 m/s

=> speed at A = 2 m/s

=> speed at B = 2 m/s

=> avg speed between A and B = 2 m/s

=> accelaration between A and B = 0 m/s2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote