You would like to store 8.4 J of energy in the magnetic field of a solenoid. The
ID: 1777602 • Letter: Y
Question
You would like to store 8.4 J of energy in the magnetic field of a solenoid. The solenoid has 540 circular turns of diameter 6.6 cm distributed uniformly along its 28 cm length.
Part A
How much current is needed?
Express your answer using two significant figures.
_________
Part B
What is the magnitude of the magnetic field inside the solenoid?
Express your answer using two significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
What is the energy density (energy/volume) inside the solenoid?
Express your answer using two significant figures.
You would like to store 8.4 J of energy in the magnetic field of a solenoid. The solenoid has 540 circular turns of diameter 6.6 cm distributed uniformly along its 28 cm length.
Part A
How much current is needed?
Express your answer using two significant figures.
I =_________
APart B
What is the magnitude of the magnetic field inside the solenoid?
Express your answer using two significant figures.
B = _______TSubmitMy AnswersGive Up
Part C
What is the energy density (energy/volume) inside the solenoid?
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
A) Energy Stored =(B/2u)*pi*(d/2)^2 *L
B= 8.4*2*4*pi*10^-7/(pi*0.033^2*0.28)
=0.022 T
B=u*n*I
I=0.022/(4*pi*10^-7*540)
=32.49 A
B) Magnetic field =0.022 T
C) Energy Density =B/2u
=8757.96
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.