You would like to store 8.2 J of energy in the magnetic field of a solenoid. The
ID: 1461044 • Letter: Y
Question
You would like to store 8.2 J of energy in the magnetic field of a solenoid. The solenoid has 550 circular turns of diameter 8.2cm distributed uniformly along its 23cm length. Part A How much current is needed? Express your answer using two significant figures. I= 43 A Part B What is the magnitude of the magnetic field inside the solenoid? Express your answer using two significant figures. B= 0.13 T Part C What is the energy density (energy/Volume) inside the solenoid? Express your answer using two significant figures. uB= kJ/m^3Explanation / Answer
the energy stored in the inductor is
E = 1/2 L i^2
i = root 2 U/L
= root 2 U I/oN2 A
= root 2 (8.2 J)( 0.23 m)/ 4 pi * 10 ^-7 ( 550) ^2 ( pi ( 0.041 m)^2
=43.36 A
(b)
the magnetic field inside solenoid is
B = uo n i
= 4 pi * 10 ^-7 ( 550/0.23 m)( 43.36 A)
=0.13 T
(c)
UB = B2 / 2o= ( 0.13 )^2/ 2 ( 4 pi * 10 ^-7)
=6.72 kJ/ m^3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.