You would like to store 8.1 J of energy in the magnetic fieldof a solenoid. The
ID: 1665251 • Letter: Y
Question
You would like to store 8.1 J of energy in the magnetic fieldof a solenoid. The solenoid has 530 circular turns ofdiameter 7.2 cm distributed uniformly along its 28 cmlength.A.) How much current is needed?
B.) What is the magnitude of the magnetic field inside thesolenoid?
C.) What is the energy density (energy/volume) inside thesolenoid?
I got 1.06 then 106 A for part A and stopped because I'm unsurewhat I'm doing and I need part A to get everything else. Hopefully someone can shed some light on the problem. Thanks!:)
Explanation / Answer
The solenoid 's inductivity be L=n0SN=N^2/l*0*S=5,13e-3(F) the energy stored in a solenoid W=1/2 *I^2*L so I=sqrt(2W/L)=56,2(A) B. B=IN/l *0=0.134(T) C. The volume of the solenoid V=L*S=1,14e-3(m3) so the energy density = 8,1/V=7105(J/m3)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.