A block of mass 2.00 kg is pushed 2.16 m along a frictionless horizontal table b
ID: 1776835 • Letter: A
Question
A block of mass 2.00 kg is pushed 2.16 m along a frictionless horizontal table by a constant 16.8 N force directed 22.6o below the horizontal. Determine the work done by the applied force. 3.35×101 J (in J) A: 7.58 B: 1.10×101 C: 1.59×101 D: 2.31×101 E: 3.35×101 F: 4.86×101 G: 7.04×101 H: 1.02×102 You are correct. Your receipt no. is 156-7660 Help: Receipt Previous Tries Determine the magnitude of the normal force exerted by the table. (in N) A: 8.33 B: 11.08 C: 14.73 D: 19.59 E: 26.06 F: 34.65 G: 46.09 H: 61.30 Submit Answer Incorrect. Tries 1/3 Previous Tries Determine the magnitude of the force of gravity. (in N) A: 7.64 B: 8.94 C: 10.46 D: 12.24 E: 14.32 F: 16.75 G: 19.60 H: 22.93 Submit Answer Tries 0/3 Determine the net force on the block. (in N) A: 7.38 B: 1.07×101 C: 1.55×101 D: 2.25×101 E: 3.26×101 F: 4.73×101 G: 6.86×101 H: 9.94×101
Explanation / Answer
Work Done by applied force will be:
W = FScos22.6o
=> W = 16.8 x 2.16 cos22.6 = 33.50 J.
Magnitude of normal force R will be:
R = mg + Fsin22.6
=> R = (2 x 9.8) + 16.8sin22.6 = 26.06 N
Force of gravity = mg = 2 x 9.8 = 19.6 N.
Net force on the block will only be in the horizontal direction and it will be:
Fnet = Fcos22.6 = 16.8cos22.6 = 15.51 N.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.