A circuit is constructed with a resistor, two inductors, one capacitor, one batt
ID: 1776646 • Letter: A
Question
A circuit is constructed with a resistor, two inductors, one capacitor, one battery and a switch as shown. The value of the resistance is R1 = 353 . The values for the inductances are: L1 = 290 mH and L2 = 136 mH. The capacitance is C = 136 F and the battery voltage is V = 12 V. The positive terminal of the battery is indicated with a + sign.
1)
The switch has been closed for a long time when at time t = 0, the switch is opened. What is UL1(0), the magnitude of the energy stored in inductor L1 just after the switch is opened?
J
2)
What is o, the resonant frequency of the circuit just after the switch is opened?
radians/s
3)
What is Qmax, the magnitude of the maximum charge on the capacitor after the switch is opened?
C
4)
What is Q(t1), the charge on the capacitor at time t = t1 = 3.43 ms. Q(t1) is defined to be positive if V(a) – V(b) is positive.
C
5)
What is t2, the first time after the switch is opened that the energy stored in the capacitor is a maximum?
ms
6)
What is the total energy stored in the inductors plus the capacitor at time t = t2?
J
Explanation / Answer
part a )
at t = 0 capacitor is uncharged , so current will flow in outer circuit
I = V/R = 12/353 = 0.034 A
U = LI^2/2 = 290 x 10^-3 * (0.034)^2/2 = 1.68 x 10^-4 J
part b )
w = 1/sqrt(LC)
since L1 and L2 in series , so L = L1+L2
L = 290+136 = 426 mH
wo = 131.38 rad/s
part c )
I = dQ/dt
Qmax = Imax/w
Qmax = 0.034/131.38 = 2.59 x 10^-4 C = 259 uC
part d )
Q(t) = -Qmax*sin(wt)
t = 3.43 ms
Q(t) = -112.66 uC
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.