A circuit containing five resistors and a 12.0-V ideal battery is shown below. a
ID: 1896387 • Letter: A
Question
A circuit containing five resistors and a 12.0-V ideal battery is shown below.
a) What is the equivalent resistance of this circuit?
b) What is the current through the 4.0-? resistor?
c) How much energy is dissipated in the 4.0-? resistor in 1.00 minutes?
Explanation / Answer
a) 1/R1 = 1/6 + 1/12 so, R1 = 4 ohms So, both series resistances are both 8 ohms So, 1/Req = 1/8 + 1/8 So, Req = 4 ohms b) So, current through the whole circuit, ==>I = V/Req so, I = 12/4 = 3 A Initially current will be equally distributed in both the branches,and both have same resistance of 8 ohms, Also current in series remains the same SO, current through 4 ohms resistor = 3/2 = 1.5 A c)P = I^2 * R E = Pt = (1.5^2) * 4 * 1*60 = 540
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.