A 50 g golf ball hits a wall at a speed of 30 m/s and bounces right back with th
ID: 1775001 • Letter: A
Question
A 50 g golf ball hits a wall at a speed of 30 m/s and bounces right back with the same speed. The collision lasts for 0.4 ms. What is the maximum force experienced by the ball during the collision, assuming the force changes linearly with time?
QUESTION 36 A 50 g golf ball hits a wall at a speed of 30 m/s and bounces right back with the same speed. The collision lasts for 0.4 ms. What is the maximum force experienced by the ball during the collision, assuming the force changes linearly with time? O 15 kN O 17 kN O 19 kN 21 kN QUESTION 37 Three railway cars of equal mass are on the same (frictionless) track. The one on the left is moving with velocity V towards the other two which are stationary. As the cars undergo successive collisions, they couple and move together. What is the velocity of the final configuration of three coupled cars? VV4 QUESTION 38 A ball collides head on with a stationary ball of equal mass. After the collision, the first ball stops while the second ball starts moving. What is the ratio of the velocity of the second ball after the collision to that of the first ball before the collision? O 0.5 QUESTION 39 A space probe flying away from Earth uses its fuel to provide thrust for acceleration. The maximum speed it can attain is right after it starts burning the fuel. True False QUESTION 40 A rigid body can be consiered to be made up of a number of particles. Which of these statements best describes the internal forces between these particles? O The internal forces are action-reaction pairs and cancel out O The sum of all the internal forces represents the net force of the body. O The sum of all the internal forces represents the force of the body's centre of mass. The internal forces are in opposite direction to the direction of the body's net force.Explanation / Answer
First question -
(36) Given that -
m = 50 g = 50 x 10^-3 kg
u = 30 m/s.
final velocity, v = -u = -30 m/s.
So, change in momentum of the ball, P = mu - mv = m*(u - v) = 50 x 10^-3 x (30 + 30) = 3.0 kg.m/s
So, force experienced by the ball = rate of change of momentum = P/t = 3.0 / (0.4 x 10^-3) = 7500 N
This is the average force.
Given that force changes linearly with time.
So, maximum force = average force x 2 = 7500 x 2 = 15000 N = 15 kN
Hence first option '15 kN' is the correct answer.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.