Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 5.60 kg of mass is pressed against a spring with a spring constant of 12500 N/

ID: 2118426 • Letter: A

Question

A 5.60 kg of mass is pressed against a spring with a spring constant of 12500 N/m. The spring is compressed 0.250 m, and then the block is released. The block moves on a frictionless surface.


a) what potential energy is stored in the spring before the mass if released?

b) what is the speed of the mass as it leaves the spring?

c) the mass travels up a very long ramp. At a distance 4.40 m above the ground, how fast would the mass be going?

d) how high above the ground does it go before coming to a stop?

Explanation / Answer

m = 5.6 kg

k = 12500 N/m

x = 0.25 m


a) potential energy of the dart is equal with potential energy of the spring

PE = (1/2) k*x^2 = (1/2) * 12500 * (0.25)^2 = 390.62 joule


b) KE = 1/2 m * v^2

---> v = %u221A2*KE/m = %u221A2*390.62/5.6 = 11.81 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote