A 5.30-kg object is initially movingso that its x -component of velocity is 6.00
ID: 1669177 • Letter: A
Question
A 5.30-kg object is initially movingso that its x-component of velocity is 6.00 m/s andy-component of velocity is -1.80 m/s.(a) What is the kinetic energy of the object atthis time? (Joules)
1
(b) Find the change in kinetic energy of the object it itsvelocity changes so that its new x-component is 8.50 m/sand its new y-component is 5.00 m/s. (Joules)
Thanks.
2
(a) What is the kinetic energy of the object atthis time? (Joules)
1
(b) Find the change in kinetic energy of the object it itsvelocity changes so that its new x-component is 8.50 m/sand its new y-component is 5.00 m/s. (Joules)
Thanks.
2
Explanation / Answer
Mass of the object m = 5.30 kg Kinetic Energy K.E = 1/ 2m ( vf -vi )2 =1 /2 * 5.30 kg * ( - 1.80 m/s - 6.00m/s )2 = 161.2 J change in Kinetic energy K.E ' = 1 /2 m ( vf - vi )2 = 1 /2 * 5.30 kg ( 5.00 m/s - 8.50 m/s )2 = 32.4 J = 161.2 J change in Kinetic energy K.E ' = 1 /2 m ( vf - vi )2 = 1 /2 * 5.30 kg ( 5.00 m/s - 8.50 m/s )2 = 32.4 JRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.