4. A projectile is fired at a velocity of 70.0m/s at an angle of 35° from the ed
ID: 1773630 • Letter: 4
Question
4. A projectile is fired at a velocity of 70.0m/s at an angle of 35° from the edge of a 100.0m high cliff, as in the figure below. It lands on the ground some time t later. Consider the motion from just after it is fired to just before it hits the ground.
a)List all of the known quantities in the x direction.
b)List all of the known quantities in the y direction.
c)List all of the unknown quantities you could determine with the information given.
d)Determine all of the quantities in (c). Show your work.
Explanation / Answer
a)
Vox = initial velocity = 70 Cos35 = 57.3 m/s
Vfx = final velocity at impact = 57.3 m/s
a = acceleration = 0
b)
Voy = initial velocity = 70 Sin35 = 40.2 m/s
a = acceleration = - 9.8 m/s2
Yo = initial position = 100 m
Y = final position = 0 m
c)
t = time
Vfy = final velocity at the time of impact
d)
consider the motion along Y-direction
using the equation
Y = Yo + Voy t + (0.5) a t2
0 = 100 + 40.2 t + (0.5) (- 9.8) t2
t = 10.2 sec
using the equation
Vfy = Voy + at
Vfy = 40.2 + (-9.8) (10.2) = - 59.8 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.