75° 40° Given the information above: (1 pt) Which cannon ball will move through
ID: 1773555 • Letter: 7
Question
Explanation / Answer
Q1.
Option c. same horizontal displacement
Q2.
Option c. They will both hit the ground at the same time
Q3.
s = ut + 1/2at^2
=> -2.3 = -0.5*9.8*t^2
=> t = 0.68 s
So, option a
Q4.
y(t) = yo + voyt – ½ gt2
here yo = 0 (the roof)
voy = vo sin(theta)
So,
y(t) = + vo sin(theta) t – ½ gt^2
= 15m/s * sin25 *3.00s – 9.8m/s2 * 3.00^2
= 15 m/s*0.423*3.00s – 9.8m/s2 * 9
= 19.035 – 44.1
= - 25.1 m
So, the building is 25.1 m tall.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.