741 B Reorganization: Computation of Gain/Loss and Basis. K owns 1,000 shares of
ID: 2447737 • Letter: 7
Question
741 B Reorganization: Computation of Gain/Loss and Basis. K owns 1,000 shares of Target Corporation's common stock. She purchased the stock five years ago for $100 per share. K also owns $80,000 of Target's bonds, which she purchased for $80,000. As part of a B reorganization, K exchanges her stock and bonds for 500 shares of Acquiring Corporation's common stock with a fair market value of $300 per share plus $100,000 of Acquiring Corporation's bonds with a fair market value of $90,000, a. Compute K's realized and recognized gain or loss. b. Compute K's basis in the Acquiring Corporation stock and bonds. c. Same facts as above except K's share of Target's accumulated earnings and profits is $10,000. Would this change your answer to (a) or (b) above?Explanation / Answer
a.) Cost of shares = 1000*100 = 100,000
Bonds = 80,000
Total = 1,80,000
In exchnage she gets :
Shares with mkt value = 500*300 = 150,000
Bonds with 100,000 value = market value = 90,000
Realised gain : 180,000 - (150000+90000) = 60,000 profit
Recognised = 180,000 - (150000+100000) = 70,000 profit
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.