73. Sunshine City was designed to attract retired people, and its current popula
ID: 3060850 • Letter: 7
Question
73. Sunshine City was designed to attract retired people, and its current population of 50,000 residents has a mean age of 60 years and a standard deviation of 16 years. The distribution of ages is skewed to the left. (a) What is the distribution of the sample mean age of residents for a random sample of 100 residents? 50 and 70 years of age? than 55? (b) What is the probability that a random sample of 100 residents have a mean age between (e) What is the probability that the mean age of a random satmple of 100 residents is lessExplanation / Answer
a) here as sample size is greater than 30 therefore from central limit theorum ; sampling distribution of mean is approximately normal
with mean =60
and std error of mean =std deviation/(n)1/2 =16/(100)1/2 =1.6
b)
c)
for normal distribution z score =(X-)/ here mean= = 60 std deviation == 1.6000Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.