A force F applied to an object of mass m1 produces an acceleration of 3.50 m/s.
ID: 1772347 • Letter: A
Question
A force F applied to an object of mass m1 produces an acceleration of 3.50 m/s. The same force applied to a second object of mass m2 produces an acceleration of 1.50 m/s2 (a) What is the value of the ratio mi/m2? 0.42 (b) If m and m are combined into one object, find its acceleration under the action of the force F Write equations relating F, m, and a for the three cases (m, m and mum) and then manipulate the equation to determine the acceleration of the sum in terms of the other two accelerations. m/sExplanation / Answer
According to the given problem,
a)Given,
F = m1(3.5) = 3.5m1----[1]
F = m2(1.50) = 1.5m2-----[2]
As force are equal, Equating eq1 and 2
m1/m2 = 1.5/3.5 = 0.428
b) We need,
F = (m1+m2)a----[3]
Modify equation [1] and [2] and add them.
F/3.5 = m1 and F/1.5 = m2
m1 + m2 = F[(1/3.5)+(1/1.5)] Substitute this equation in eq[3]
F = F[(1/3.5)+(1/1.5)]a ,
Now, F on both side cancel out and sen the numerical value to other side.
a = 1/[(1/3.5)+(1/1.5)]
a = 1/[20/21]
a = 21/20
a = 1.05 m/s2
I hope you understood, if yes rate me! or else fell free to comment.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.