A football player (m=115g) is sitting on the ground. A playerkicks the ball with
ID: 1672031 • Letter: A
Question
A football player (m=115g) is sitting on the ground. A playerkicks the ball with a force of 36 N. The force acts over a distanceof 25 cm and is along the direction of motion of the soccerball. A) What is the speed of the ball afrer being kicked? B)When the ball reaches a height of 6.5m , it has a speed of4.2 m/s. How much work does the non-conservative force of airresistance do on the ball? A football player (m=115g) is sitting on the ground. A playerkicks the ball with a force of 36 N. The force acts over a distanceof 25 cm and is along the direction of motion of the soccerball. A) What is the speed of the ball afrer being kicked? B)When the ball reaches a height of 6.5m , it has a speed of4.2 m/s. How much work does the non-conservative force of airresistance do on the ball?Explanation / Answer
Mass m = 115 g = 0.115 kg
Force F = 36 N
Distance S = 25 cm =0.25 m
(A). Accleration a = F / m= 313.04 m / s ^ 2
Initial speed u = 0
We know from the relation v ^ 2- u ^ 2 = 2aS
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.