A projectile is launched from ground level with an initial speed of 45.5 m/s at
ID: 1769520 • Letter: A
Question
A projectile is launched from ground level with an initial speed of 45.5 m/s at an angle of 35.1 degrees above the horizontal. It strikes a target in the air 3.04 seconds later. What are the horizontal and vertical distances from where the projectile was launched to where it hits the target?Horizontal ___________ m Vertical ___________m A projectile is launched from ground level with an initial speed of 45.5 m/s at an angle of 35.1 degrees above the horizontal. It strikes a target in the air 3.04 seconds later. What are the horizontal and vertical distances from where the projectile was launched to where it hits the target?
Horizontal ___________ m Vertical ___________m
Horizontal ___________ m Vertical ___________m
Explanation / Answer
horizontal distance=45.5cos(35.1)*3.04=113.17 m
vertical distance=45.5sin(35.1)*3.04-.5*9.81*3.04^2=34.25 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.