A projectile is launched from ground level with an initial velocity of 20 m/s at
ID: 1657502 • Letter: A
Question
A projectile is launched from ground level with an initial velocity of 20 m/s at an angle of 40º above the horizontal (use g = 10 m/s2; choose positive direction up) • The horizontal component of the acceleration the instant after it is launched is 12.96 m/s . • The vertical component of the acceleration the instant after the projectile is launched is 15.32 m/s . • The horizontal component of the acceleration 1 second after it is launched is . • The vertical component of the acceleration 1 second after the projectile is launched is . • The horizontal component of the acceleration at maximum height is . • The vertical component of the acceleration at maximum height is . • The horizontal component of the acceleration 1 second before it lands on the ground is . • The vertical component of the acceleration 1 second before it lands on the ground is . • The horizontal component of the acceleration just before it lands on the ground is . • The vertical component of the acceleration just before it lands on the ground is .
Explanation / Answer
I would assume that you have mistakenly written acceleration in place of velocity at many places. Solution is below
x represent horizontal
y represent vertical
An instant after
Vx= 20*cos40 =15.32 m/s
Vy=12.96 m/s
After 1 sec
Vx= 15.32 m/s (Does not chage as no horizontal force active)
V=U+a*t
Vy=12.96-10*1
=2.96 m.s
At max height
Vx=15.32 m/s (Does not chage as no horizontal force active)
Vy = 0
Just before it reaches ground
Vx= 15.32 m/s (Does not chage as no horizontal force active)
Vy = -12.96 m/s (equal to initial velocity but opposite in direction)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.