Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 11.o m, 220 N uniform ladder rest against a smooth wall. Thecoefficent of stat

ID: 1765092 • Letter: A

Question

A 11.o m, 220 N uniform ladder rest against a smooth wall. Thecoefficent of static friction between the ladder and the ground is0.70, and the ladder is at a 50.0 angle with the ground. How far upcan an 74o n person climb befor e the ladder begins to slip. ____________M? A 11.o m, 220 N uniform ladder rest against a smooth wall. Thecoefficent of static friction between the ladder and the ground is0.70, and the ladder is at a 50.0 angle with the ground. How far upcan an 74o n person climb befor e the ladder begins to slip. ____________M?

Explanation / Answer

L = 11.0 m, w = 220 N, = 0.70, = 50.0o, W= 740 N, find distance d. f = friction force, N = normal force from the ground. f =N vertical net force = 0: N = w + W net torque about the top of the ladder = 0 w*L/2*cos + W*(L - d)cos + f*L*sin =N*Lcos w*L/2*cos + W*(L - d)cos + (w + W)*L*sin =(w + W)*Lcos d = 10.3 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote