A 10kg mass, M_1, slides to the right across a frictionless floor at v_0 = 5m/s.
ID: 2078458 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
Q1.
Part (a)
Momentum of mass-spring – mass system before collision = M1 Vo = 10*5 = 50 kg-m/s
Mechanical energy of mass-spring – mass system before collision = (1/2)M1 Vo^2 = (1/2) * 10 * 5^2
=125 J
Part (b)
Momentum of mass-spring – mass system after collision = Momentum of mass-spring – mass system before collision = 50 kg-m/s
Mechanical energy of mass-spring – mass system after collision = Mechanical energy of mass-spring – mass system before collision = 125 J
Part ( c )
As mechanical energy of system is conserved , and potential energy before and after collision is zero.
So kinetic energy of system is conserved, hence collision is elastic.
Part ( d)
As there is no net external force acting on the system, so momentum of the system is conserved.
So, required momentum of system is = 50 kg-m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.