A 10kg mass is attatched to a spring and the spring stretches. The potential ene
ID: 1417748 • Letter: A
Question
A 10kg mass is attatched to a spring and the spring stretches. The potential energy stored in the spring is 100J. If we remove the 10kg mass and replace it with a 20kg mass, how much potential energy is now stored in the spring? (Answer is 399.7J show work) A 10kg mass is attatched to a spring and the spring stretches. The potential energy stored in the spring is 100J. If we remove the 10kg mass and replace it with a 20kg mass, how much potential energy is now stored in the spring? (Answer is 399.7J show work)Explanation / Answer
mass m1=10 kg
potential energy stored P.E1=100 J
the equation of potential energy in oscillation =>P.E=1/2m1w^2x^2
100=1/2 *10*w^2x^2
(wx)^2=20.......................................(1)
we know that the mass is replace by another mass 20 kg
so the new potential energy in the string =mw^2x^2=20*20=400 kg
therefore the new potential energy =400 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.