Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 1047 steel plate is subjected to a tensile stress of 120 MPa. Given its fractu

ID: 1825606 • Letter: A

Question

A 1047 steel plate is subjected to a tensile stress of 120 MPa. Given its fracture toughness is 45 MPa?m and Y = 1, (a) Determine the critical crack length to assure the plate will not fail under static loading. (b) Consider the same plate under the action of cyclic tensile/compressive stresses of 120MPa and -30 MPa, respectively. If the component is to remain safe for 10 million cycles, what is the largest allowable crack length? (c) Compare the two critical crack lengths in (a) and (b), comment on the effect of the type ofloading on critical crack length.

Explanation / Answer

a. tensile stress = K/(Y(pi*a))

120 = 45/(1(3.14*a))

(3.14*a) = 0.375

a = 0.045m = 4.5 cm

b. compressive strees = K/(Y(pi*a))

-30 = 45/(1(3.14*a))

a = 0.72 m

tensile stress = K/(Y(pi*a))

120 = 45/(1(3.14*a))

(3.14*a) = 0.375

a = 0.045m = 4.5 cm

during cyclic loading crack length varies b/w 0.72 to 0.045 m

c. during cyclic loading crack length is high compared to normal loading

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote