A 300kg block is lifted 25m vertically with an acceleration of2.0 m/s2 by a sing
ID: 1764423 • Letter: A
Question
A 300kg block is lifted 25m vertically with an acceleration of2.0 m/s2 by a single cable. Calculate the following: The tension in the cable. The net wrok done on the block. The work done by the cable on the block. The work done by gravity on the block. The final speed of the block assuming it started fromrest. A 300kg block is lifted 25m vertically with an acceleration of2.0 m/s2 by a single cable. Calculate the following: The tension in the cable. The net wrok done on the block. The work done by the cable on the block. The work done by gravity on the block. The final speed of the block assuming it started fromrest.Explanation / Answer
Given that the mass of block is m = 300kg acceleration is a = 2.0m/s2 Vertical displacement ish = 25 m ------------------------------------------------------------ Tension force acting upwards and weight mg actingdownwards. From the Newtons second law T - mg = ma T = ma + mg = m(a + g ) = ---------N ( where g = 9.8m/s2 ) This is the tension in the string The net work done is W = ma*h = -------J The work done by the cable on the block is Wc =T*h = ------- J The work done by the gravity is Wg = - mgh = ------- J Final speed is V2 = U2 + 2ah = 0+ 2ah V =2ah = ------ m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.