Your friend\'s 1.44 g graduation tasselhangs on a string from his rear-view mirr
ID: 1764104 • Letter: Y
Question
Your friend's 1.44 g graduation tasselhangs on a string from his rear-view mirror. (a) When he accelerates from a stoplight, thetassel deflects backward toward the rear of the car hanging at anangle of 6.14° relative to thevertical. Find the tension in the string holding the tassel.1 N
(b) At what angle to the vertical will the tension in the string betwice the weight of the tassel?
2 degree WRONG ANSWERplease help (a) When he accelerates from a stoplight, thetassel deflects backward toward the rear of the car hanging at anangle of 6.14° relative to thevertical. Find the tension in the string holding the tassel.
1 N
(b) At what angle to the vertical will the tension in the string betwice the weight of the tassel?
2 degree WRONG ANSWERplease help
Explanation / Answer
mass m = 1.44 g = 1.44 * 10 ^ -3 kg weight W = mg = 1.44 * 10 ^ -3 * 9.8 = 14.112 * 10 ^ -3 N T sin = ma a = T sin / m =0.01418 * sin 6.14 / ( 1.44 * 10 ^ -3 ) = 1.053m / s ^ 2 (b). weight W ' = 2W = 28.224 * 10 ^ -3 N T cos = W ' T sin = ma T sin / T cos = ma / W ' tan = [ 1.44 * 10 ^ -3 * 1.053 ] / 28.224 * 10 ^ -3 = 0.0537 = 3.07 degreesRelated Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.