Your friend\'s 15.2g graduation tassel hangs on a string fromhis rearview mirror
ID: 1667967 • Letter: Y
Question
Your friend's 15.2g graduation tassel hangs on a string fromhis rearview mirror. When he accelerates from a stoplight, thetassel deflects backward toward the rear of the car at an angle6.68 degrees relative to the vertical. (a) Find the tension in the string holding the tassel. (b) At what angle to the vertical will the tension in thestring be twice the weight of the tassel? Your friend's 15.2g graduation tassel hangs on a string fromhis rearview mirror. When he accelerates from a stoplight, thetassel deflects backward toward the rear of the car at an angle6.68 degrees relative to the vertical. (a) Find the tension in the string holding the tassel. (b) At what angle to the vertical will the tension in thestring be twice the weight of the tassel?Explanation / Answer
The component of forces Fx = 0 TSin-F=0 and Fy = 0 TCos-mg=0 ==> T= mg/Cos= 0.1489 / 0.9932 = 0.1499N b) Here we have 2mgCos = mg 2Cos =1 ==> Cos =1/2 and = 60.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.